Kreatívne momenty interiérovej fotografie

Stretne sa fotograf s architektom v novom byte a fotograf sa pýta: “nemáš náhodou mlieko?” Takto by mohol zažať aj dobrý vtip.

Fotenie s architektmi alebo interiérovými dizajnérmi patrí k mojim obľúbeným pracovným dňom. Prečo? Pretože architekti a fotografi majú radi kreatívne tvorenie. Obaja hľadajú krásu v detailoch, harmóniu v líniách a snažia sa svoje dielo premeniť na príjemný zážitok. A hoci tieto fotenia bývajú často vyčerpávajúce, nechýba pri nich priestor na kreativitu, občas aj humor a uvoľnenie.

Pre mňa je humor dôležitou súčasťou života aj práce. Preto, ak to situácia dovolí, rád pridám do záberov jemný prvok, ktorý naruší zaužívané stereotypy a prinesie niečo nečakané. Aby som však nehovoril len teoreticky, podelím sa konkrétnu situáciu.

„Nad rozliatym mliekom sa neplače“

Pri fotení jednej kuchyne sme sa dostali do malej komplikácie. Kuchynská linka, ladená do jemných tónov, vyzerala na fotografii príliš prázdne. Skúšal som ju oživiť rôznymi predmetmi, ale všetko na seba strhávalo viac pozornosti, než by bolo žiaduce.

Diskutoval som to s interiérovou dizajnérkou Zuzkou, ktorá bola na fotení a spýtal som sa, či nemáme po ruke pohár s mliekom. Biela farba mlieka pekne zapadla do jemného dizajnu a začala priestor na linke príjemne dopĺňať. Stále to však chcelo niečo viac. Pozrel som na Zuzku a navrhol: „A čo keby sme trochu mlieka rozliali? Len tak, aby to vyzeralo prirodzene.“

Bez váhania vzala pohár, trochu mlieka vyliala a voilà – priestor zrazu ožil! Dokonalá vyvážená kompozícia bola na svete. A navyše sme sa zasmiali na tom, ako môže byť rozliate mlieko cestou k vizuálnej vyváženosti fotografie.

Pri fotografiách interiéru je niekedy žiaduce narušiť/obohatiť celkovú prezentáciu o niečo netradičné. Upúta sa tak pozornosť čo je dôležité pre každého architekta, alebo interiérového dizajnéra.

Príbeh druhý: „Čierne na bielom (a trochu náhody)“

Pri jednom fotení kde som chcel zachytiť jedálenský stôl nastal problém s dominantným obrazom na stene. Komplikácia bola, že kompozícia nefungovala – do obrazu v danom pohľade zasahovali svetlá zo stropu a bol taký veľký, že jeho spodná hrana končila pod hranou stola. Obraz pôsobil rušivo v danom pohľade.

Rozhodli sme sa obraz dočasne dať dole. Výsledkom však bola prázdna biela stena, ktorá pôsobila sterilne a nudne. Keď architekt išiel obraz zavesiť naspäť, zachytil som ho v momente, keď ešte držal obraz v rukách. A táto spontánna fotografia bola presne to, čo sme potrebovali.

Na zábere ožili všetky detaily – stena nepôsobila prázdno, svetlá už nerušili a kompozícia zrazu dostala rytmus a energiu. Farebné detaily čiernej a bielej sa zladili, od nábytku, cez obraz, až po čierne tričko samotného architekta. Náhoda? Áno, ale tá najlepšia. Čierne na bielom sa ukázalo, že niekedy netreba veci siliť – stačí byť pripravený zachytiť moment.

Fotografovanie architektúry či už ide o interiér, alebo exteriér má svoje určité striktné pravidlá. Tie sa dajú ale obohatiť o rôzne prvky a techniky ako je napríklad pohybová neostrosť. Do statickej interiérovej fotografie sa tak dostane energia. Pôvodne sme plánovali tento pohľad obohatiť len sériou hrušiek na stole ako celá hruška, rozkrojená a okúsaná. Situácia nás ale donútila pohnúť ešte aj s obrazom.

Záver: Kreativita na každom kroku

Tieto malé príbehy ukazujú, že práca s architektmi a interiérovými dizajnérmi môže byť nielen výzvou, ale aj zábavou. Kreativita je naším spoločníkom, náhoda občas najlepším pomocníkom, a výsledok – ten stojí za všetku námahu. Ak teda hľadáte spôsob, ako oživiť prezentáciu svojich interiérov, možno je čas pridať do fotografií trochu humoru, náhody a jedinečného pohľadu.

Veď napokon, interiéry nie sú len o dizajne – sú o príbehoch.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Na detailoch záleží: Prečo sú dôležité v interiérovej fotografii?

Next
Next

Prečo architekti a interiéroví dizajnéri potrebujú profesionálne fotografie komerčných priestorov?