Kreatívne zachytenie kancelárskych priestorov: Príbeh industriálneho dizajnu

Kreatívna fotografia kancelárskych priestorov: Ako zvýrazniť industriálny dizajn a vytvoriť vizuálnu identitu

Ako fotograf interiérov sa snažím, aby každá séria fotografií bola viac než len dokumentáciou priestoru – mala by rozprávať príbeh. Keď som dostal príležitosť zachytiť kancelárie architektonického štúdia - archstyl, rozhodol som sa pristúpiť ku kreatívnemu riešeniu, ktoré by odrážalo ich filozofiu a jedinečnú estetiku.

Industriálny charakter kancelárií

Priestor, ktorý som mal zachytiť, bol postavený na princípe "priznanej konštrukcie." Architekti sa rozhodli pre industriálny štýl – liata technická podlaha, priznaný betónový strop, viditeľné káble, a steny z neomietnutých tehál. Tento minimalistický, “surový” prístup vytvoril atmosféru, ktorá spája funkčnosť s estetikou.

Hoci tento priestor bolo možné zachytiť klasickým spôsobom, navrhol som prístup, ktorý by zdôraznil jeho charakter a dodal fotografiám výraznejšiu identitu.

Tehla ako ústredný motív

Jedným z najvýraznejších prvkov kancelárií bola práve tehla. Architekti ju ponechali v prirodzenej podobe na stenách, čím sa stala ikonickým prvkom priestoru. Rozhodol som sa tehlu nielen ukázať ako súčasť interiéru, ale využiť ju aj ako kreatívny doplnok, ktorý spojí jednotlivé zábery do harmonického celku.

Do priestoru sme umiestnili tehly ako dekorácie na pracovné stoly, police a ďalšie viditeľné miesta. Týmto sme zdôraznili spojenie medzi funkčnosťou a dizajnom a vytvorili akúsi "tehlovú stopu," ktorá sa tiahne všetkými fotografiami.

Vytváranie identity priestoru

Použitie tehly ako opakujúceho sa prvku v sérii fotografií nielen podčiarklo industriálny štýl, ale aj pomohlo vytvoriť vizuálnu identitu priestoru. Práve cez opakovanie tehlového odtieňa a textúry sme dosiahli harmóniu, ktorá zdôraznila jedinečný charakter kancelárií.

Tento prístup tiež demonštruje, ako môže kreatívne fotografovanie pomôcť architektom lepšie komunikovať svoju víziu. Pridaním kontextu a príbehu do fotografií dokážete zvýrazniť to, čo robí daný priestor jedinečným.

Použitie tehly nemusí byť dominantné a zreteľné na prvý pohľad. V tejto časti interiéru nebola žiadna tehľová stena. Tak sme kreatívne použili vozík, naň umiestnili tehly a pohybovou neostrosťou sme nenútene preniesli prvok tehly do fotografie. Harmónia sa dá vytvárať aj použitím ďalších predmetov v zábere, ktoré majú podobný farebný tón ako má tehla. Tu je to napríklad kvetináč.

Prečo zvoliť kreatívny prístup?

  • Zdôraznenie filozofie: Fotografovanie nemusí byť len o zachytení reality, ale aj o interpretácii myšlienky za dizajnom.

  • Lepšia prezentácia klientom: Kreatívne fotografie môžu byť silným nástrojom na prezentáciu priestoru online, v portfóliách alebo v súťažiach.

  • Vytvorenie harmónie: Opakujúce sa prvky alebo farby môžu prepojiť fotografie do súvislého celku, ktorý upúta pozornosť.

Fotografia slúži na upútanie pozornosti. Aby vo vás zarezonovala, môžete využiť aj určitý vtip, alebo niečo netradičné v pohľade. Tu sme dali jednu tehlu medzi červené šanóny. Tie šanóny sme mohli voliť aj v inej farbe, ale červená je najbližšie k farbe tehly.

Záver: Kreativita ako súčasť dizajnu

Architektonické priestory, ktoré nesú jedinečný príbeh, si zaslúžia rovnako výnimočné fotografie. Použitím tehly ako kľúčového prvku sa mi podarilo zdôrazniť industriálny charakter kancelárií a vytvoriť fotografie, ktoré odrážajú nielen estetiku, ale aj ducha priestoru.

Ak chcete svoje priestory prezentovať netradične a s dôrazom na kreativitu, rád vám pomôžem vytvoriť vizuálny príbeh, ktorý zaujme a inšpiruje.

Keď už dáte kreativite volnosť, tak viete využit tehlu aj ako odkladač na perá v zasadačke.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Prečo architekti a interiéroví dizajnéri potrebujú profesionálne fotografie komerčných priestorov?

Next
Next

Prezentácia interiérov: Ako ukázať funkčnosť priestoru pomocou slideshow