Fotografovanie interiéru

Ocenený interiér

Pre:
.archstyl

Kto:
Fotografie a retuš: Marián Svítek
Dizajn interiéru: Zuzana Horniaková

Rozsah:
Fotografovanie architektúry - interiér
Úprava fotografií

 

S architektami z .archstyl-u mám dlhodobú spoluprácu. Počas tejto doby si firma získala svojich priaznivcov na sociálnych sieťach ale aj nových klientov, ktorí túžia mať bývanie podľa svojich snov.

Tento interiér získal prvú cenu v medzinárodnej súťaži BIG SEE INTERIOR DESIGN AWARD 2019 a chcel by som na ňom ukázať, čo stojí za takýmto fotografovaním.

 

Príprava

Aby interiér vyzeral na fotografiách dobre, musia sa spraviť dôležité kroky ešte pred samotným fotografovaním. Ideálne je navštíviť danú realizáciu ale dostatočne poslúžia aj ilustračné fotografie od interiérového dizajnéra. Následne získavam prehlaď o tom aká je dispozícia domu/bytu, aké požiadavky má klient na fotografovanie, čo je nutné spraviť pred fotením z mojej strany, aké interiérové doplnky je nutné zabezpečiť (niekedy sa fotografuje ešte nezariadená realizácia). Väčšinou je dané časové obmedzenie na fotografovanie a už počas samotného fotenia nie je priestor na riešenie kľúčových vecí. Dopredu sa musí prediskutovať množstvo detailov. Keď zapadnú do seba, vznikne pôsobivá prezentácia.

Nástrahy pri fotení

Kvalitnou prípravou sa minimalizujú problémy počas fotenia. I tak sa môže stať, že v deň fotografovania vás môžu prekvapiť veci, ktoré nik nečakal. Môže sa napríklad náhle zmeniť počasie. Taktiež môžete prísť na konci novembra do interiéru, ktorý si majitelia do detailu už predčasne vyzdobia vianočnou výzdobou a vy viete, že interiér bude zverejnený v marcovom vydaní časopisu.

Je veľa vecí, ktoré vedia ovplyvniť výsledok fotenia. V takej situácii je dôležité vedieť rýchlo zareagovať a spraviť všetko pre to, aby projekt vyzeral čo najlepšie.

 

Čo si obliecť na fotenie interiéru?

Dobrý interiér človek spozná podľa toho, že sa premýšľa o detailoch. Rovnako je to aj s interiérovou fotografiou. Dokonca sa premýšľa aj o oblečení interiérovej dizajnérky, ktorá sa následne vie stať súčasťou fotografovania.

Farebná schéma tohoto interiéru je postavená na kombinácii teplých odtieňov masívnej dubovej podlahy v kontraste s nábytkom a interiérovými doplnkami v neutrálnych odtieňoch sivej. Interiérová dizajnérka je oblečená taktiež v neutrálnych tónoch. Oblečenie a osoba tak neodvádza pozornosť od interiéru. Zrazu sa interiérová dizajnérka stáva súčasťou interiéru.

Postprodukcia interiérovej fotografie

Interiérová fotografia musí zachytávať myšlienku architektov/interiérových dizajnérov. V tomto prípade išlo o zachytenie bytu inšpirovaného prvkami škandinávskeho dizajnu, vysokých stropov a špecifickej farebnej kombinácie.
Rovnaké pravidlo platí aj pre postprodukciu fotografií. V tejto realizácii bolo dôležité zachovať jemné rozdiely v sivej a vyzdvihnúť textúru a farbu dreva použitého v interiéri.

Architektura_interier_fotograf_Marian_Svitek_32.jpg
 

Dôležitý detail interiérového fotografovania

Pri fotografovaní interiéru ide o zachytenie hlavných priestorov, prepojenia izieb, odprezentovanie funkčnosti alebo dizajnu.
Súčasťou jedného celku sú ale aj detaily. Tie vytvárajú atmosféru domova, harmónie. Tvoria pocit, že cítime textúru materiálov i keď sme v danom interiéry nikdy neboli.

Je tu ale ešte jeden dôležitý detail každého dobrého fotenia interiéru. Nesmiernu zásluhu na dobrom výsledku majú aj samotní interiéroví dizajnéri.
Za roky spolupráce so Zuzanou Horniakovou z .archstylu sme vytvorili dobrý tím a po vstupe do interiéru ihneď vieme, čo musíme spraviť. Zarovnať deky na sedačke, doladiť závesy a záclony, vyleštiť armatúry, vytvoriť zátišia, utrieť žiarovky na svietidlách…

Zuzi, ďakujem za skvelú spoluprácu!

Previous
Previous

Fusakle // Lifestyle fotografie

Next
Next

Produktová a reklamná fotografia // hodinky