Ako vzniká produktová fotografia – 1. časť, úvod

Niekedy sa môže zdať, že prácou fotografa je vlastne len stláčenie spúšte. Ak by to bolo naozaj tak, bola by to asi tá najjednoduchšia práca na svete. Avšak realita je iná.

V tomto článku si ukážeme, ako vyzerá a čo všetko obnáša práca profesionálneho fotografa na konkrétnom príklade – hodinkách. Neskôr, v ďalších článkoch si postupne ukážeme čo všetko budeme na fotenie potrebovať, ako pripraviť produkt a scénu na fotenie, ako ho správne odfotiť a následne zábery vyretušovať. Na záver ešte doplním výsledný efekt, ktorý má profesionálna produktová a reklamná fotografia z pohľadu predajcu alebo výrobcu – čiže biznisu.

Produkt

Keď sa povie „švajčiarske hodinky“, tak každý vie, že ide o najlepšiu kvalitu v danom segmente. Precízne spracovanie, prvotriedne materiály a kvalita, presnosť a krása tvarov. Z globálneho pohľadu tieto hodinky symbolizujú úspech a finančnú stabilitu. Z pohľadu fotografa je to však jeden z najťažších produktov na fotenie.

Pozrime sa spolu na túto základnú fotografiu hodiniek. Poslúži nám dobre ako referencia do budúcnosti. Je to pre nás štartovací bod a ukáže nám, čo všetko musíme vylepšiť, aby sme ju dostali presne tam kam potrebujeme. Na fotografii vidíme drahý model v hodnote niekoľkých tisíc eur. Ide o veľmi prepracované hodinky v každom detaile s množstvom krásnych textúr. Veď vytvoril ich dizajnér - Rafael Simoes Miranda ktotý je aj držiteľom prestížneho dizajnérskeho ocenenia „Red Dot Design Award“. Pri takejto prezentácii by však nikoho nepresvedčili, aby za ne utratil toľko Eur.

01 hodinky.jpeg

Analýza

Pozrime sa, čo všetko musíme urobiť, aby sme hodinky dokázali adekvátne odprezentovať a vyzdvihnúť ich prednosti. Vo všeobecnosti sa na hodinkách nachádzajú rôzne textúry, ktoré je nutné správne zobraziť. Nájdete na nich remienok, chrómové/matované časti, sklíčko, ciferník, korunku a ďalšie dizajnové prvky.

V našom prípade vidím hneď niekoľko základných chýb, ktoré sa budeme snažiť pri fotení a retušovaní odstrániť.

Odraz svetla na sklíčku

Zle nesvietená korunka

Zle nasvietené detaily na remienku

V tomto bode ešte ani nedokážeme jasne určiť z akého materiálu je remienok hodiniek, alebo aký je povrch a textúra tela hodiniek. Keďže sú pomerne malé, je veľmi komplikované nesvietiť ich tak, aby sa jednotlivé svetlá nerušili.

Postup

V ďalších častiach si ukážeme ako správne zobraziť najmä vlastnosti jednotlivých materiálov, z ktorých sú vyrobené, zbaviť sa odrazov na sklíčku a nežiadúcich odrazov na kovových častiach. Ukážeme si ako nastaviť svetlá, ako nastaviť ručičky, aby príliš nerušili logo a pôsobili vyvážene, alebo ako nájsť ten najvhodnejší uhol na fotenie. Nakoniec fotografiu vyretušujeme a pripravíme pre marketingovú kampaň.

Výsledok

Z fotografie, ktorá sa zobrazí v kampani musí totiž klient dostať pocit, že ide o dokonalý produkt. Z marketingového hľadiska výrobcu ide o to, aby sa cez dokonalú fotografiu transformoval pocit precízneho prevedenia a spoľahlivosti hodiniek.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Ako vzniká produktová fotografia – 2. časť, technické vybavenie