Ako vzniká produktová fotografia – 2. časť, technické vybavenie

V prvom diely tejto série sme si rozpracovali testovaciu fotografiu a vytýčili body, ktoré sa budeme snažiť zlepšiť. V tomto diely sa pozrieme na to, čo všetko budeme potrebovať, aby bola výsledkom nášho snaženia profesionálna fotografia, ktorú bude môcť klient použiť vo svojej marketingovej kampani. 

Hodinky sa dajú fotiť v rôznych podmienkach a s použitím amatérskej techniky, ktorej cena sa pohybuje v stovkách eur alebo s použitím profesionálnej techniky, ktorej cena už je ale niekde úplne inde. Vo väčšine prípadov sa bude hýbať v rozmedzí niekoľkých tisícov i desať tisícov eur. Záleží len od výsledku, ktorý chcete dosiahnuť a od našich možností.

Ak je cieľom kvalitná prezentácia hodiniek profesionálnej technike sa nevyhnete. Produktová fotografia je extrémne náročná na kvalitu zobrazenia a detaily, preto sa náklady na fotografické vybavenie začnú veľmi rýchlo pohybovať nad hranicou desať tisíc eur. Profesionálna fototechnika nie je len drahá, ale vie vám veľakrát pomôcť vyriešiť komplikovaný problém.

Obrázok vytvorený pomocou špeciálneho tilt-shift objektívu, ktorým dokážeme kontrolovať hĺbku ostrosti vo viacerých smeroch v porovnaní s klasickými objektívmi. Túto vlastnosť dokážeme s výhodou použiť pri fotení hodiniek, kde potrebujeme hĺbku ostrosti zvýšiť. V tomto prípade nám obrázok demonštruje opačný prípad, kedy nám objektív hĺbku ostrosti znižuje. Fotenie s takýmto objektívom si vyžaduje určité zručnosti a viac sa o ňom dozviete neskôr v článku a ďalších častiach seriálu.

Obrázok vytvorený pomocou špeciálneho tilt-shift objektívu, ktorým dokážeme kontrolovať hĺbku ostrosti vo viacerých smeroch v porovnaní s klasickými objektívmi. Túto vlastnosť dokážeme s výhodou použiť pri fotení hodiniek, kde potrebujeme hĺbku ostrosti zvýšiť. V tomto prípade nám obrázok demonštruje opačný prípad, kedy nám objektív hĺbku ostrosti znižuje. Fotenie s takýmto objektívom si vyžaduje určité zručnosti a viac sa o ňom dozviete neskôr v článku a ďalších častiach seriálu.

Výbava

Mne osobne sa osvedčila a rád používam nasledovnú techniku: 

Fotoaparát Nikon D800. Profesionálna DSLR zrkadlovka s 35 mm snímačom a s rozlíšením 36 megapixelov. Táto zrkadlovka je výborná na použitie všade tam, kde je potrebné zachytiť veľké množstvo detailov alebo bude výsledná fotografia použitá na rozmerné plochy. Vysoké rozlíšenie snímača je veľmi výhodné aj z iného dôvodu. Okolo produktu môžeme nechať väčší priestor a finálny orez fotografie vytvoriť až v počítači. Niekedy je požiadavka nechať určitú plochu na fotografii prázdnejšiu, aby sa do nej mohol následne vložiť text a použiť ju na banner alebo do katalógu. V našom prípade chceme na hodinkách prezentovať pomerne drobné detaily akými sú ciferník, spona alebo korunka a preto si chceme nechať priestor na rôzne možnosti orezania. Extra rozlíšenie snímača nám teda príde vhod. Budeme tak schopní prezentovať tieto detaily v nadživotnej veľkosti, niekoľko násobne zväčšené s veľkou variabilitou použitia fotografie. Zákazník tak bude mať možnosť spoznať krásu a kvalitu spracovania hodiniek naozaj zblízka.

Objektív NIKKOR 60MM F/2.8G ED AF-S MICRO. Profesionálny makro objektív, ktorý nám umožní fotografovať hodinky naozaj z blízka. V základe umožní ísť až do blízkosti cca 20 cm od hodiniek.

Objektív NIKKOR 85MM F/2.8D ED PC. Špeciálny objektív, tzv. tilt-shift, s ktorým je možné kontrolovať a do určitej miery aj upravovať perspektívu. Úpravou perspektívy dosiahneme pre ľudské oko netradičné zobrazenie, ktoré pôsobí zaujímavejšie ako obvyklé fotografie. A vlastne presne o tom aj celá fotografie je, hľadať zaujímavé uhly, ktoré zaujmú a pôsobia esteticky. 

Objektív NIKKOR 45MM F/2.8D ED PC-E. Ďalší tilt-shift objektív, ktorý má o niečo kratšiu ohniskovú vzdialenosť. Práve táto kratšia vzdialenosť nám umožní odprezentovať hodinky o niečo viac majestátnejšie a v určitých uhloch pomôže vytvoriť naozaj zaujímavý efekt. Viac o výhodách a nevýhodách tilt-shift objektívov si povieme o chvíľu. 

Svetlá ELINCHROM. Sada štúdiových svetiel, ktoré je možno diaľkovo ovládať a nastavovať pomocou rádiového ovládača priamo na fotoaparáte. Toto je ideálne riešenie pri hľadaní správneho pomeru intenzity jednotlivých svetiel, kedy je možné sa dopracovať k ideálnemu nastaveniu oveľa skôr a pohodlnejšie. Existuje aj variant, ktorý sa ovláda vstavaným bleskom, ale ten sa nehodí v našej situácii, pretože vstavaný blesk by vytváral nežiaduce odrazy na hodinkách. 

Okrem týchto základných prvkov sú potrebné statívy pre fotoaparát a jednotlivé svetlá, rôzne svetelné modifikátory ako sú klapky, voštiny, reflektory a polarizačné filtre. Pomocou týchto svetelných modifikátorov dokážeme „modifikovať“ svetlo a kontrolovať ho, ako nám na hodinky dopadá. V momente, kedy svetlo opustí svetelný zdroj sa začína rozlievať do celého priestoru, čo nie je želané a pomocou týchto modifikátorov ho dokážeme presne usmerniť tam, kam potrebujeme.

Veľkú pozornosť je potrebné venovať aj čistote hodiniek, aby sa minimalizovalo množstvo retušovania. Na tieto účely sú vhodné najmä rôzne jemné kozmetické štetce a handrička z mikrovlákna. Samozrejmosťou je manipulácia s hodinkami v rukaviciach, ktoré nezanechávajú na ich povrchu jemné chĺpky a zabraňujú vznikom odtlačkov prstov. 

Tilt-shift objektív

Pozastavím sa ešte pri tomto špeciálnom druhu objektívov. Pre produktovú fotografiu sú totiž veľmi prínosné. Pri malých predmetoch akými sú aj hodinky ide už vlastne o makrofotografiu, pri ktorej býva veľkým problémom hlavne hĺbka ostrosti. Jedná sa vskutku iba o zónu niekoľkých milimetrov, ktoré sú naozaj ostré.

A práve túto nevýhodu sa snažia čiastočne eliminovať tilt-shift objektívy. Klasický objektív má zónu ostrosti v určitej ostriacej vzdialenosti vždy kolmo na senzor. Ak sú však hodinky napríklad natočené do strany (tým pádom nie sú kolmo na senzor) a vy musíte udržať ostrosť na celom ciferníku (čo už je veľkosť niekoľko centimetrov), je veľmi prínosné využiť možnosť naklonenia tohto objektívu (tilt), tak ako je to znázornené na obrázku. Os objektívu kopíruje natočenie hodiniek a tým sa dostane celý ciferník do hĺbky ostrosti. Samozrejme aj tu sú určité limity.

Tilt-shift objektív NIKKOR 85MM F/2.8D ED PC. Na hornom obrázku je v móde tilt, kde je viditeľná rotácia hlavnej osi objektívu voči senzoru. Na spodnom obrázku je v móde shift, kde sa posúva kolmo na hlavnú os senzora.

Tilt-shift objektív NIKKOR 85MM F/2.8D ED PC. Na hornom obrázku je v móde tilt, kde je viditeľná rotácia hlavnej osi objektívu voči senzoru. Na spodnom obrázku je v móde shift, kde sa posúva kolmo na hlavnú os senzora.

Fotografovanie takýmto objektívom je zdĺhavejšie, vyžaduje si určité skúsenosti, ale dokážete s ním vyriešiť veľa problémov, ktoré nastávajú pri produktovej fotografii. Cena jedného objektívu sa pohybuje od 1700 - 2000 eur. Záleží od ohniskovej vzdialenosti. V niektorých prípadoch nedokáže dokonca pomôcť ani tilt-shift objektív a musí sa použiť mnohonásobne drahší veľkoformátový fotoaparát, ktorý umožňuje ešte o niečo väčšiu flexibilu a dosiahne prirodzenejšie zobrazenie.

Farebná vernosť

Veľmi dôležité je zachytiť skutočnú farbu hodiniek čo najvernejšie. Farba je jedným z najdôležitejších faktorov, na základe ktorého sa zákazník rozhoduje. Preto sa nemôže nechať nič na náhodu.

Okrem toho že budú hodinky farebne verne odprezentované, musí byť aj ich farba na sérii fotiek vždy rovnaká. Pre tieto účely je vhodné použiť Color Checker Passport od spoločnosti X-Rite, pomocou ktorého dokážeme fotoaparát farebne nakalibrovať a zabezpečiť tým farebnú konzistenciu v rámci celej série fotografii. Podanie vernosti farieb je ale obrovsky rozsiahla záležitosť a takáto tabuľka je len základnou pomôckou.

X-Rite Color Checker Passport vhodný na farebnú kalibráciu fotoaparátu.

X-Rite Color Checker Passport vhodný na farebnú kalibráciu fotoaparátu.

Tipy a triky

Fotografovanie hodiniek nie je len o drahej technike, ale i o drobných veciach, ktoré uľahčujú prácu a podpíšu sa pod kvalitnú fotografiu. Hodinky sú väčšinou lesklé, preto je dobré si na fotoaparáte prelepiť biele nápisy, ktoré by sa inak mohli zobraziť v chrómových častiach a ich odstránenie v postprocese by bolo komplikované.

Pri fotografovaní je dobré používať čierne tričká/oblečenie. Má to rovnaký dôvod ako prekrytie bielych nápisov na fotoaparáte. Tiež ak by ste stáli blízko produktu napríklad v červenom tričku, ľahko sa zmení jeho farebné podanie a samozrejme v leštených častiach sa zobrazí červená farba.

Je dobré mať fotoaparát priamo prepojený s počítačom, z ktorého je aj ovládaný. Minimalizuje sa riziko rozostrenia pohybom stlačenia spúšte prstom. Tiež môžete pri takomto spôsobe vytvoriť sériu fotografii pri rôznych svetelných podmienkach, z ktorých nakoniec vytvoríte ich spojením jednu dokonale nesvietenú fotografiu.

Sami vidíte, že ak chcete vytvoriť naozaj profesionálne zábery, musíte mať k dispozícii množstvo rôznej techniky a myslieť na každý jeden detail.

V nasledujúcom článku sa spolu pozrieme na to, ako prebieha samotné fotografovanie.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Ako vzniká produktová fotografia – 3. časť, fotografovanie