Prečo je rozmazaná osoba vo fotografii interiéru dôležitá?

Objavte, ako rozmazaná postava pridáva život, mierku a dynamiku do interiérových fotografií.

Fotografovanie interiérov nie je len o zachytení priestorou. Často je cieľom sprostredkovať atmosféru miesta – jeho život, účel a ľudský rozmer. Práve preto sa v profesionálnych fotografiách interiérov neraz objavuje rozmazaná osoba. Tento zdanlivo nenápadný prvok dokáže zmeniť celkový dojem z fotografie a urobiť ju oveľa atraktívnejšou.

Rozmazanie osoby zaručí, že zostane anonymná a nebude odpútavať pozornosť od samotného priestoru. Samozrejmosťou je, že takéto fotografie s pohybom sa použijú len v obmedzenom množstve. Fotografia architektúry, alebo konkrétne táto interiérová fotografia slúži ako doplňujúca fotografia do prezentácie.

Čím prispieva rozmazaná osoba na fotografii?

  1. Dynamika a pohyb
    Fotografia interiéru bez akejkoľvek činnosti môže pôsobiť staticky alebo sterilne. Pridaním osoby v pohybe vytvoríte dojem, že priestor je „živý“ – či už ide o kaviareň, obývačku, či kanceláriu. Rozmazaný pohyb naznačuje že sa v priestore niečo deje, čo priťahuje pozornosť diváka.

  2. Mierka priestoru
    Rozmazaná postava na fotografii slúži aj na zdôraznenie mierky priestoru. Pri pohľade na človeka dokáže divák lepšie pochopiť, aký je priestor veľký. Tento efekt je obzvlášť dôležitý pri fotení veľkých architektonických diel alebo neštandardne štruktúro vaných interiérov.

  3. Pridáva ľudskosť a emócie
    Prítomnosť osoby – aj keď je rozmazaná – pridáva fotografii ľudský rozmer. Ukazuje, že priestor je určený na používanie a že je to miesto, kde ľudia žijú, pracujú alebo relaxujú. Takto môže fotografia komunikovať viac než len vizuálnu estetiku.

  4. Neodpútava pozornosť
    Rozmazanie osoby zaručí, že zostane anonymná a nebude odpútavať pozornosť od samotného priestoru. To je ideálne pre fotografie, ktoré sa používajú na prezentáciu interiérov v portfáliách, na webových stránkach alebo v tlačených materiáloch.

Fotografia zachytáva harmóniu pohybu a statickosti. Hostia pokojne sedia, jeden sa mierne otáča a obsluha kaviarne je v pohybe, ktorý sa prejavuje výraznejším rozmazaním. Tento kontrast zdôrazňuje dynamiku priestoru a prirodzený ruch života v kaviarni.

Ako dosiahnuť ideálne rozmazanie?

  • Použite nižší čas uzávierky: Zvyčajne sa odporúča použiť čas uzávierky od 1/10 do 1/60 sekundy, v závislosti od rýchlosti pohybu osoby.

  • Sledujte svetlo: Pri slabšom svetle je jednoduchšie dosiahnuť rozmazanie, no dbajte na to, aby bol priestor dostatočne osvetlený pre ostatné detaily.

  • Správna kompozícia: Rozmazaná osoba by nemala dominovať fotografii. Mala by byť len doplnkom, ktorý zlepší celkový dojem.

Na fotografii exteriéru sme zachytili mierne rozmazané postavy, ktoré nielen naznačujú ruch života, ale zároveň ukazujú mierku budovy v porovnaní s ľudskou veľkosťou. Pre odstránenie všetkých pohybujúcich sa osôb by bolo možné použiť extrémne dlhý expozičný čas.

Záver:

Rozmazaná osoba na fotografii interiéru je viac než len vizuálny trik. Je to úžitocný nástroj, ktorý pridáva do priestoru život, mierku a emóciu. Ak chcete, aby vaše fotografie interiérov pôsobili autentickejšie a dynamickejšie, nebojte sa experimentovať s týmto prvkom. Výsledky môžu byť prekvapivo efektívne.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Pohybová neostrosť vo fotografii interiérov: Ako vdýchnuť priestoru život

Next
Next

Na detailoch záleží: Prečo sú dôležité v interiérovej fotografii?