Pohybová neostrosť vo fotografii interiérov: Ako vdýchnuť priestoru život

Objavte, ako pohybová neostrosť predmetov a detailov pridáva dynamiku a ukazuje funkčnosť priestoru.

Interiérová fotografia nie je len o dokonalých statických záberoch nábytku a dekorácií. Aby fotografie naozaj zaujali a dokázali sprostredkovať atmosféru priestoru, je potrebné pridať do nich život. Jedným z kreatívnych spôsobov, ako to dosiahnuť, je využitie pohybovej neostrosti pri zachytení predmetov alebo detailov v pohybe. Tento prvok pomáha dizajnérom a architektom ukázať, že priestor je nielen esteticky atraktívny, ale aj funkčný.

Fotografovanie kancelárií sa dá oživiť pohybovou neostrosťou. V tomto prípade ide o kancelárie Red Bull. Pri takejto značke je veľmi prívetivé práve použitie pohybu a dynamiky.

Prečo využiť pohybovú neostrosť v interiérovej fotografii?

  1. Oživenie statického priestoru
    Statické fotografie interiérov môžu časom pôsobiť monotónne. Pohybová neostrosť, či už ide o pohyb otvárajúcich sa dverí, rotujúceho kresla alebo záclony vo vánku, prináša do záberu dynamiku. Takéto fotografie pôsobia živejšie a autentickejšie.

  2. Prezentácia funkčnosti priestoru
    Interiér nie je len o tom, ako vyzerá, ale aj o tom, ako sa používa.

  3. Zachytenie atmosféry
    Prvky v pohybe, ako napríklad pohybová neostrosť záclony, prenášajú na diváka pocit, že je v danom priestore. Tento účinok je obzvlášť dôležitý pri prezentácii obytných interiérov, kde je cieľom vytvoriť pocit pohodlia a života.

Pohyb záclony vytvára pocit jemného vánku, ktorý prichádza cez okno do miestnosti. Pohyb nepôsobí rušivo i keď záclona prekryje časť interiéru.

Ako zachytiť pohybovú neostrosť?

  • Nastavte vhodný čas uzávierky: Pre jemnú pohybovú neostrosť je ideálny čas uzávierky medzi 1/10 až 1/30 sekundy, v závislosti od rýchlosti pohybu.

  • Použite statív: Aby ostatné časti interiéru zostali ostré, je potrebné zabezpečiť stabilitu fotoaparátu.

  • Kompozícia: Umiestnite pohybujúci sa objekt tak, aby vynikol, ale nezatienil hlavný predmet fotografie.

Na fotografii som zachytili pohyb dverí, ktoré sú integrované do steny a navrhnuté tak, aby boli nenápadné. Otvorením dverí sme odhalili ich precízne prevedenie a dizajnovú premyslenosť, ktorá dokonale zapadá do priestoru.

Záver

Pohybová neostrosť v interiérovej fotografii je efektívnym spôsobom, ako vniesť do záberov dynamiku, život a funkčnosť. Pre architektov a dizajnérov to predstavuje šancu ukázať svoje priestory z inej perspektívy, ktorá pôsobí na diváka emocionálne aj vizuálne. Využite tento kreatívny prístup a premeňte svoje fotografie na živé príbehy priestoru.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Next
Next

Prečo je rozmazaná osoba vo fotografii interiéru dôležitá?